Blen čierny – účinky a využitie
Typ práce: Referát
Jazyk:
Počet zobrazení: 4 436
Uložení: 338
Blen čierny – účinky a využitie
Blen čierny (Hyoscyamus niger L. / Ľulkovité)
Jednoročná alebo dvojročná bylina s priamou stonkou a striedavými, zúbkatými a lepkavými listami. Z pazúch listov vyrastajú sivožlté, fialovo žilkované kvety. Plod je tobolka s mnohými hnedými semenami (vľavo dole). Celá rastlina je silne jedovatá a páperistá. Pochádza pravdepodobne zo Stredozemia, je však rozšírená v celej Európe a Ázii a rastie na rumoviskách a ako burina v porastoch maku.
V stredoveku sa blen používal ako magická rastlina s opojnými a uspávajúcimi účinkami. Pre potreby farmaceutického priemyslu sa zbierajú listy (Folium hyoscyami), prí padne aj celá vňať. Listy sa trhajú ručne v čase kvitnutia, postupne ako dorastajú a sušia sa v tenkej vrstve v tieni alebo v sušiarni pri teplotách do 50 °C.
Droga má omamný pach a musí sa uschovávať v uzatvorených nádobách. Obsahuje naj mä jedovaté alkaloidy hyoscyamín, atropín a skopolamín, ktoré (podobne ako pri ľuľkovci zlomocnom) pôsobia na centrálnu nervovú sústavu. Pre tieto silné jedovaté účinky sa rastlina nepoužíva v ľudovom liečiteľstve.
Vo farmaceutickom priemysle sa z nej vyrábajú liečivá proti astmatickým záchvatom, nervovým poruchám, kŕčom a proti stareckej trasľavitosti. Jednotlivé izoláty, prípadne aj blenová silica, sú súčasťou mazadiel a mastí proti reumatickým bolestiam. Lieky predpisuje lekár.
Blen čierny – termíny kvitnutia a zberu
Termín kvitnutia: jún – september
Termín zberu (listy): jún – august (semená): september
Kľúčové slová
Vyhľadaj ďalšie študentské práce pre tieto populárne kľúčové slová:
#semená rastlín využitie vo farmacii #blen čierny #semená vo farmácii #využitie rastlin vo farmaceutickom priemysle #blen čierny obrazok