Černuška siata – účinky a využitie
Typ práce: Referát
Jazyk:
Počet zobrazení: 3 904
Uložení: 261
Černuška siata – účinky a využitie
Černuška siata (Nigella sativa L. / Iskerníkovité)
Jednoročná bylina s priamou, rozkonárenou stonkou, ktorá je zakončená jednotlivými, modrastobielymi kvetmi. Perovito zložené a delené listy rastú striedavo na stonke. Plod je tobolka (vľavo dole). Tento rastlinný druh, ktorý pochádza z južnej Európy a západnej Ázie, sa od nepamäti pestuje v teplejších oblastiach na plantážach, odkiaľ sa šíri aj do blízkeho okolia. Semená černušky siatej sa použí vali na aromatizovanie vína.
Semená (Semen nigellae) sa zbierajú buď ručne tak, že sa jednotlivé tobolky odrežú, alebo strojom v čase optimálnej zrelosti. Potom sa vyčistia a usušia. Voňajú gáfrom a chutia horko, neskôr korenisto. Černuška obsahuje predovšetkým sa ponin, silicu, horčinu a trieslovinu.
Droga má priaznivý vplyv na vylučovanie žlče a moču a podporuje tvorbu materského mlieka. Uvoľňuje kontrakcie hladkého svalstva a pôsobí proti nadúvaniu a črevným parazitom. Zápar, ktorý sa pripravu je z 1 čajovej lyžičky drogy na šálku vody, sa pije dvakrát denne. Pomáha aj proti katarom priedušiek.
Semená černušky siatej sa už od staroveku používajú pri príprave chleba, slúžia ako náhrada za čierny piepor a olej sa uplatňuje v cukrárstve. Semená sú však slabo jedovaté. Príbuzná černuška damas cénska (N. damascena) sa pestuje v záhradách ako okrasná rastlina.
Černuška siata – termíny kvitnutia a zberu
Termín kvitnutia: jún—júl
Termín zberu (semená): júl-september