Mydlica lekárska – účinky a využitie

Mydlica lekárska – účinky a využitie

Mydlica lekárska (Saponaria officinalis L. / Silenkovité)

Trváca bylina s rozkonáreným, oranžo­vým podzemkom a zväzkom priamych stoniek, na ktorých rastú protistojné, se­diace, kopijovité listy. Stonky sú zakonče­né metlinou bledoružových kvetov. Plod je vajcovitá tobolka s malými semenami (obr. dole).

Tento druh, ktorý bol pôvod­ neudomácnený v strednej a južnej Euró­pe, rastie v prírode vždy na vlhkých stanovištiach. V minulosti sa často vysá­dzal. Naši predkovia totiž používali roztlčenú drogu na pranie bielizne. Na liečebné účely sa zbierajú korene (Radix saponariae) dvojročných až troj­ročných rastlín. Rýchlo sa očistia, zbavia zelených častí a sušia sa v sušiarňach alebo na slnku. Teplota nemá prekročiť 70 °C.

Droga obsahuje glykozidový triterpénový saponin, flavonoid saponarín, cukor a ďal­šie látky. Vo farmaceutickom priemysle sa z nej vyrábajú preparáty na uvoľňovanie hlienu, kvapky a sirupy a má aj močopudný a potopudný účinok. Pri väčších dáv­kach a dlhšie trvajúcom používaní môže však byť nebezpečná, pretože saponíny môžu rozkladať červené krvinky.

Droga má aj technické uplatnenie pri výrobe zubných pást, mydiel a pracích prostried­kov, pretože vodnatý výťažok mydlice silne pení. Táto vlastnosť sa ešte podporu­ je pridaním kuchynskej soli. Z mydlice lekárskej sa izolujú saponíny na technické účely.

Mydlica lekárska – termíny kvitnutia a zberu

Termín kvitnutia: jún – august

Termín zberu (korene): október – november
marec (vňať): jún – júl

Zones.sk – Zóny pre každého študenta
https://www.zones.sk/studentske-prace/biologia/11997-mydlica-lekarska-ucinky-a-vyuzitie/