Listerióza
Typ práce: Referát
Jazyk:
Počet zobrazení: 1 789
Uložení: 128
Listerióza
Charakteristika. Antropozoonóza. Je to vážne ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým tehotné ženy, novorodencov a dospelé osoby s oslabeným imunitným systémom, na ktorých sa prenáša z domácich i voľne žijúcich zvierat.
Výskyt. Na Slovensku sa listerióza vyskytuje ojedinele.
Pôvodca nákazy. Baktéria Listeria monocytogenes. Jej rezervoárom sú domáce i voľne žijúce zvieratá, cicavce, vtáky aj plazy.
Inkubačný čas – 4 dni až 3 týždne.
Prameň nákazy. Rôzne druhy zvierat, u ktorých môže infekcia prebiehať inaparentne. Dlhodobo prežívajú vo vode a pôde. Domáce zvieratá sliepky, kozy, ošípané, hovädzí dobytok môžu byť zdrojom kontaminovaného mäsa a mliečnych výrobkov. Matka môže byť prameňom nákazy pre plod.
Prenos pôvodcu nákazy. Mechanizmus prenosu – ingescia. Na človeka sa infekcia prenáša:
ü k
onzumáciou tepelne nedostatočne spracovaných potravín živočíšneho pôvodu,
ü inhaláciou kontaminovaného prachu,
ü pri kúpaní vo vodách znečistených výkalmi,
ü pri styku s chorým zvieraťom alebo jeho ošetrovaním.
Medziľudský prenos:
Ø transplacentárne - z matky na dieťa,
Ø pri pôrode prostredníctvom infikovaných pôrodných ciest,
Ø prostredníctvom zdravotníckeho personálu – fekálno-orálnou cestou.
Vstupnou bránou infekcie je dýchací a tráviaci systém, porušená koža, spojivky, sliznice a placenta.
Ochorenie môže prebiehať v rôznych formách:
- vrodená forma - môže mať za následok potrat, predčasný pôrod, pôrod mŕtveho plodu alebo živého plodu, u ktorého sa prejaví včasná septická infekcia. Novorodenec má poruchy termoregulácie, dýchania a kŕče. Ak sa plod infikuje počas pôrodu v pôrodných cestách matky, začínajú sa u neho koncom prvého týždňa života rozvíjať neskoré príznaky infekcie, najčastejšie ako purulentná meningitída. U tehotnej ženy má infekcia často inaparentný priebeh alebo priebeh pod obrazom mierneho horúčkového ochorenia. Novorodenci môžu byť infikovaní aj nosičmi nákazy z nemocničného personálu.
- získaná forma - môže mať pestrú paletu príznakov, ako je hnisavá angína, hnisavý zápal spojiviek, uzlín, pľúc, mozgových plien a mozgu. Väčšinou však ochorenie prebieha bez príznakov.
Imunita. Nie je známa.
Preventívne opatrenia. Veterinárny dohľad nad chovmi a produkciou živočíšnych produktov. Zdravotná výchova obyvateľstva – dodržiavanie zásad osobnej hygieny pri styku so zvieratami, ich výlučkami a surovým mäsom.
Represívne opatrenia. Včasná diagnostika, hlásenie choroby, hospitalizácia chorej ženy na pôrodníckom oddelení. Dezinfekcia predmetov a prostredia, najmä na pôrodníckych oddeleniach.
Podobné práce | Typ práce | Rozsah | |
---|---|---|---|
Listerióza | Referát | 324 slov |
Vyhľadaj ďalšie študentské práce pre tieto populárne kľúčové slová:
#mechanizmus termoregulácie #referát,domáce zvieratá