Infekčná mononukleóza
Typ práce: Referát
Jazyk:
Počet zobrazení: 1 422
Uložení: 138
Infekčná mononukleóza
Aká je to choroba?
Nákaza prebieha rôzne, predovšetkým v závislosti na veku a infekčnej dávke, a to od inaparentného priebehu po typický obraz infekčnej mononukleózy. Typický klinický obraz je charakterizovaný povlakovou angínou a obojstranným zdúrením podčeľustných a krčných uzlín, horúčkou a zväčšením sleziny. Častou komplikáciou je postihnutie pečene vzácne srdcového svalu, útlm krvotvorby alebo ruptúra sleziny.
Vírus môže prežívať v organizme a pri poklese odolnosti sa reaktivovať. Rekonvalescencia ochorenia býva veľmi dlhá. U detí nákaza prebieha často ako ľahký zápal mandlí, hrdla alebo subfebrilný stav. Pôvodcom nákazy je herpetický vírus Epstein – Barreovej. Prameňom nákazy je výhradne človek, často bezpríznakový nosič. Nosičstvo v rekonvalescencii je dlhodobé, vírus sa vylučuje slinami a faryngeálnym sekrétom. K prenosu dochádza pri priamom kontakte slinami a infekčnými kvapôčkami, nepriamo kontaminovanými predmetmi. Inkubačný čas je 4 až 7 týždňov.
Je možné ochorenie liečiť?
Špecifická liečba nie je k dispozícii. Ťažkým toxickým prípadom sa odporúča nesteroidná protizápalová liečba.
Vyskytuje sa ochorenie na Slovensku?
Najvyššia vekovošpecifická chorobnosť na Slovensku je vo vekovej skupine 15-19-ročných.
Vyskytuje sa ochorenie vo svete?
Výskyt je celosvetový. V rozvojových krajinách s vírusom EB infikujú skôr deti v nižšom veku pod obrazom miernej až inaparentnej nákazy. V rozvinutých krajinách je pomalšie premorovanie spojené s vyššou manifestáciou nákazy a závažnejšími klinickými príznakmi u adolescentov a mladých dospelých.
Ako sa dá ochoreniu predchádzať?
Špecifické preventívne opatrenia neexistujú, význam má osobná hygiena pri kontakte so slinami.