Versaillský systém, povojnová situácia v Európe
Typ práce: Ostatné
Jazyk:
Počet zobrazení: 3 251
Uložení: 194
Versaillský systém, povojnová situácia v Európe
A – Mierové rokovania po 1. svetovej vojne, cieľ
– 18. januára 1919 v zrkadlovej sieni versaillského paláca v Paríži – začali tzv. Parížske mierové rozhovory (symbolika – 18.1.1871 – na tom istom mieste vyhlásené Nemecké cisárstvo, potupa pre Francúzsko => miesto rokovaní bolo určené na výslovné želanie franc. ministerského predsedu G. Clemenceaua)
Hlavný cieľ:usporiadať vzťahy v Európe po skončení 1. svetovej vojny, nanovo definovať hranice v Európe
B – Zúčastnené krajiny, ich ciele a predstavy, rokovania
- Víťazné mocnosti: 27 dohodových štátov, medzi nimi najvplyvnejšie: FRA, USA, VB, Taliansko, Japonsko (Rusko sa rokovaní nezúčastnilo, nebolo pozvané, kvôli tamojšej politickej situácii – vláda boľševikov)
– hlavný orgán (mal rozhodujúce slovo pri rokovaniach): Rada desiatich zložená z predsedov vlád a ministrov zahraničia 5 najvýznamnejších mocností: FRA,USA, VB, Talianska a Japonska, najvplyvnejšie osobnosti: predseda francúzskej vlády George Clemenceau – obr. A (prezývaný „tiger“, v čase konferencie mal už 78 rokov, ale vystupoval veľmi rázne a energicky), americký prezident Woodrow Wilson – obr. B . Okrem nich ďalší vplyvní politici: britský premiér David Lloyd George – obr. C, taliansky ministerský predseda Vittorio Orlando. Československú delegáciu viedol predseda vládyKarel KRAMÁŘ, minister zahraničných vecíEduard BENEŠ, generálnym sekretárom čs. mierovej delegácie sa stal podpredseda Slovenskej ligy v Amerike Štefan. Osuský – jeho podpis aj pod trianonskou mierovou zmluvou (veľmi úspešné vystupovanie celej delegácie, najmä zásluhou Beneša, presadili všetky svoje predstavy o hraniciach a medzinárodného postavenia Československa).
- Porazené krajiny:Nemecko, Rakúsko, Maďarsko, Turecko, Bulharsko – tie nemohli znášať na rokovaniach žiadne návrhy (Nemecko tam dokonca nemalo svojho zástupcu), len pripomienky k predloženým návrhom !!!!
– spojenci DOHODY pred rokovaniami nemali spoločnú (rovnakú) predstavu o povojnovej Európe => rôzne záujmy a ciele, napr. FRA – tvrdo a nekompromisne potrestať podľa nich hlavného vinníka vojny – Nemecko, Veľká Británia (VB) – hlavný cieľ: rovnováha síl na európskom kontinente (t.j. nie príliš prísne na Nemecko), USA – na rokovaniach chceli vystupovať zmierlivo, ciele podobné ako VB (na vojne najviac zbohatli, chceli naďalej posilňovať svoj vplyv v Európe) => dohody sa rodili zdĺhavo a komplikovane
C – Zmluvy ktoré tvorili Versaillský systém, ich ustanovenia
Versaillská mierová zmluva – podpísaná28.6.1919 (symbolika – 5. výročie sarajevského atentátu) vo Versailles s Nemeckom , zmluva obsahovala veľmi tvrdé podmienky pre Nem., ktoré proti nim protestovalo a bránilo sa ich prijať. Nakoniec však ríšsky snem podmienky prijal.
– Nemecko označené za hlavného vinníka vojny
– zákaz spojenia sa s Rakúskom
– strata území v prospech FRA -Alsasko+ Lotrinsko
– strata území v prospech Belgicka
– strata území v prospech Poľska- časť Pomoranska+ Pruska – celý zábor územia po poslednom delení Poľska r. 1795
– prístav Gdaňsk – prehlásený za slobodné mesto pod správou Spoločnosti národov, bol vytvorený koridor, ktorý oddelil vých. Prusko od N
– strata území v prospech ČSR – Hlučínsko
- strata všetkých kolónií
- ľavý breh Rýna – okupácia Dohodou na 15 rokov, pravý breh 50 km demilitarizované pásmo ( žiadne voj. zariadenia, posádky)
– NEM muselo uznať nezávislosť Poľska a ČSR
- vysoké vojnové reparácie – 20 miliárd mariek v zlate, tovare alebo cenných papieroch (nikdy však nedošlo k ich úplnému vyplateniu)
+ bola zrušená všeobecná branná povinnosť, rozpustený generálny štáb, nemecká armáda mohla mať max. 100 000 mužov – len dobrovoľníkov, Nemecko nesmelo budovať vojnové letectvo, nesmelo zaraďovať do výzbroje ponorky, vzducholode, tanky, ťažké delostrelectvo a plynové zbrane, časť obchodných lodí muselo Nem. odovzdať VB ako náhradu za straty v ponorkovej vojne
=> veľmi tvrdé podmienky pre Nemecko => živná pôda pre nemecký nacionalizmus, využije to A. Hitler – uchopenie moci, nacizmus
Saint – germainská - podpísaná 10.9. 1919 v Saint-Germain s Rakúskom
– z Rakúska sa stala spolková republika
– Rak. muselo uznať suverenitu ČSR , Juhoslávie
– územné straty v prospech Poľska(Halič), Rumunska(Bukovina), Juhoslávie(Dalmácia a Slovinsko),Talianska (Istria, Južné Tirolsko, Gorlica) => muselo akceptovať hranicu s Talianskom
– zákaz spojenia sa s Nemeckom
– strata obch. loďstva v prospech Dohody
– obmedzenie armády na 30 000 mužov
Neuillská – podpísaná 17.11. 1919 v Neuilly s Bulharskom
– strata území v prospech Grécka a Juhoslávie
– BUL muselo obmedziť počet vojakov, nesmelo mať vojnové loďstvo
– muselo splácať vojnové reparácie
Trianonská - podpísaná 4.6. 1920 v Trianone s Maďarskom
– vznikala veľmi ťažko (preto ten neskorý dátum), v Maďarsku zložitý vnútropolitický vývoj (socialistický puč – vznik Maďarskej revolúcie rád, po potlačení vyhlásené opäť kráľovstvo), podľa zmluvy malo Maďarsko stratiť až 3/4 územia tzv. Veľkého Uhorska => veľký odpor a nesúhlas Maďarov, Maďarsko akceptovalo zmluvu až na nátlak medzinárodného spoločenstva, dodnes sa s tým niektorí nemôžu zmieriť – obr. D.
Podmienky zmluvy:
- uznať suverenitu nástupníckych štátov (ĆSR, Rumunsko, Juhoslávia)
– strata Slovenska a Podkarp. Rusi v prospech ČSR
– strata Sedmohradska a Banátu v prospech Rumunska
– strata južného Chorvátska a Slavónska v prospech Juhoslávie
– strata Burgenlandu v prospech Rakúska
Sévreská– podpísaná 10.8. 1920 v Sévres, zmluva s Tureckom
– Turecko dlhodobo odmietalo zmluvu podpísať, dokonca kvôli zmluve viedlo vojnu s Gréckom. Po podpise zmluvy padla monarchia a r. 1923 vznikla Turecká republika (Mustafa Kemal).
– po Parížskych mierových rokovaniach zmizli z mapy Európy Rakúsko-Uhorsko, Osmanská ríša => „nová Európa“
D – Medzinárodná organizácia, ktorá vznikla na podnet W. Wilsona
Spoločnosť národov
– požiadavku vzniku Spoločnosti národov obsahoval už Wilsonov 14. bodový mierový program
– podľa plánov amerického prezidenta to mala byť celosvetová organizácia, ktorá mala garantovať mier vo svete
– organizácia tiež mala kontrolovať plnenie podmienok parížskych mierových zmlúv, jej právomoci boli však obmedzené, v prípade nedodržiavania medzinárodných zmlúv mohla zasiahnuť iba formou ekonomických sankcií.
– činnosť začala začiatkom roka 1920, sídlom organizácie bolaŹeneva
– zakladajúcimi krajinami Spoločnosti národov boli víťazné štáty Dohody a ich spojenci (napr. Česko-Slovensko), teda 29 štátov (prijatá zásada, že sa členom tejto organizácie môže stať aj porazená krajina, ak sa za to vysloví 2/3 väčšina členov, preto sa neskôr jej členmi stali aj Nemecko (1926, ale r. 1933 vystupuje z členstva) a Sovietsky zväz – prijatý roku 1934 (ako jediná členská krajina bol vylúčený roku 1939)).
– zaujímavosť: USA sa nestali členskou krajinou Spoločnosti národov, americký senát to odmietol, po skúsenostiach s vojnou senát opäť prijal politiku izolacionizmu.
E – Hlavné dôsledky Versaillského systému, konkrétne príklady.
– nepevnosť a nestabilita Versaillskeho systému, útoky na systém z rôznych strán, napr. :
1, šírenie diktátorských a nedemokratických režimov v Európe
dôvody: rôzne, napr. v Taliansku nespokojnosť s výsledkami na parížskych mierových rokovaniach, neboli splnené územné požiadavky Talianska (tal. ministerský predseda Orlando opustil na protest konferenciu, chcel získať pre TAL. mesto Fiume – Rijeka, neúspešne), využívajú to radikálne sily v krajine, aby poukázali na neschopnosť oficiálnej politickej špičky; v Nemecku – vysoké vojnové reparácie (síce postupne upravované, ale aj tak, napr.- Dawsonov plán 1924, Youngov plán 1295)=> oslabenie Nem, zhoršuje sa sociálna situácia v krajine, situáciu využívajú radikálne sily (Hitler)
– diktátorské, nedemokratické režimy vznikajú aj napr. v Španielsku – generál Franco – obr. E , radikálny pravičiar, monarchista, dostal sa k moci po občianskej vojne s republikánmi, počas 2. svetovej vojny vyhlásil neutralitu Španielska, odmietol antižidovské zákony Hitlera. V Portugalsku – generál Salazar , Poľsku – maršál Pilsudski – záchranca Poľska v poľsko-sovietskej vojne, doma uznávaný s veľkou charizmou zavrhol parlamentnú demokraciu, Maďarsko – generál Horthy – obr. F – 1920 vyhlásený za tzv. Regenta Maďarska, koncom roku 1921 nakoniec Habsburgovcov oficiálne detronizoval z maďarského trónu, ZSSR – Stalin, …
2, séria sociálno-demokratických (komunistických) revolúcii v strednej Európe
Napr. * v Nemecku – pokusy Karola Liebknechta a Rosy Luxemburgovej vybudovať v Nemecku podobný system ako v sovietskom Rusku – neúspešne, obaja boli zavraždení, alebo 2 týžňová existencia socialistickej Bavorskej republiky rád. * v Maďarsku – vyhlásenie Maďarskej republiky rád – marec 1919 – na čele socialista Béla Kun, chcel exportovať socialistickú revolúciu aj na Slovensko (Slovenská republika rád), neúspešne,…
3, pretrvávajúce územné spory
napr. Maďarsko – malo územné požiadavky voči ČSR, RUM – nespokojnosť s trianonskou zmluvou, Taliansko – konflikt s Juhosláviou ohľadom mesta Fiume, Nemecko – nesúhlasilo s hranicami vytýčenými versaillskou zmluvou, aj keď ich na Locarnskej mierovej konferencii r. 1925 definitívne uznalo (r. 1936 porušená versaillska zmluva, keď Hitler vojensky obsadí Porýnie)
4, sociálno-ekonomické problémy v Európe a vo svete
– hospodárska nestabilita porazených krajín oslabuje stabilitu celej Európy (sveta), vyvrcholenie – 24. októbra 1929 na new-yorskej burze “čierny štvrtok” – prudký pokles cien akcií, Američania poskytujú menej úverov pre celú Európu => hospodárska kríza v celej Európe t. j. krachujú firmy, banky, pokles výroby – až o 30 % a viac , celosvetový obchod klesá o viac ako 1/3, dochádza k masovému prepúšťaniu, veľká nezamestnanosť, menová kríza – devalvácia mien, znehodnocujú sa úspory,… kríza trvá až do r. 1933
F – Hlavný dôvod zlyhania Versaillského mierového systému.
- politika ustupovaniu (ústupkov) voči agresií diktátorských režimov (tzv. politika appeasementu), spolupráca s diktátorskými režimami na medzinárodnej úrovni, napr. Mníchovská konferencia 29.-30. 9.1938)
– túto politiku sledujú najmä vlády Francúzska a Veľkej Británie (aj keď v prípade VB sa hovorí najmä o politike pacifizmu), ktoré sa snažia riešiť vznikajúce problémy na úkor nezúčastnenej krajiny
Príklady politiky appeasementu: 1, prepadnutie Etiópie (Habeš) Talianskom r. 1935 – reakcia: nedostatočná, Spoločnosť národov uvalí na Tal. ekonomické sankcie
2, vojenské obsadenie Porýnia r. 1936 Nemeckom – formálne protesty (jedine Stalin reagoval rázne, žiadal okamžitý zásah medzinárodného spoločenstva), vo FRA bolo vtedy pred voľbami, fr. vláda sa obávala negatívneho vplyvu mobilizácie => rezignuje na problém
3, Mníchovská dohoda – 29.-30. 9.1938 (Čechy stratia pohraničné územia obývané sudetskými Nemcami v prospech Nemecka) – typický príklad politiky appeasementu, 4 krajiny sa bez ČSR dohodli o jeho osude (Nem. – Hitler, Tal. – Mussolini, VB – Chamberlain, Fra – Daladier)
(Viedenská arbitráž – 2. novembra 1938 (južné oblasti Slovenska a Košice pripadli Maďarsku, Nemecku Petržalka a Devín)
Vypracované maturitné témy a otázky z dejepisu
Ďalšie práce z rovnakej sady | Rozsah | |
---|---|---|
1. svetová vojna v skratke | 1 721 slov | |
Tridsaťročná vojna (1618-1648) | 1 280 slov | |
Vývoj ČSR po 2. svetovej vojne | 1 816 slov | |
Fašizmus, nacizmus, sovietsky komunizmus | 1 534 slov | |
Francúzska revolúcia | 1 892 slov | |
Napoleónske Francúzsko | 1 873 slov | |
Obdobie praveku | 1 094 slov | |
Odboj voči fašizmu vo svete a na Slovensku | 1 760 slov | |
Reformácia, ciele, príčiny | 1 601 slov | |
Revolučné roky 1848/1849 | 1 730 slov | |
Slovania a Samova ríša | 1 279 slov | |
Slovenský štát | 1 390 slov | |
Slovenské národné obrodenie | 1 501 slov | |
Staroveký Rím | 2 280 slov | |
Staroorientálne štáty | 1 266 slov | |
Staroveký Egypt | 1 417 slov | |
Staroveké Grécko | 1 714 slov | |
Studená vojna | 1 675 slov | |
Slovenský a český odboj v priebehu 1. svetovej vojny | 1 589 slov | |
Uhorské kráľovstvo v stredoveku | 1 987 slov | |
Úvod do dejepisu | 823 slov | |
Nitrianske kniežatstvo, Veľká Morava | 1 756 slov | |
Versaillský systém, povojnová situácia v Európe | 1 514 slov | |
Vznik Česko-Slovenska | 1 828 slov | |
Zámorské objavy | 1 561 slov |