Pohyby telies v homogénnom tiažovom poli Zeme

K týmto pohybom radíme hlavne voľný pád a zložené pohyby – vrhy (zvislý vrh nahor, zvislý vrh nadol, vodorovný vrh, šikmý vrh).

Jednoduchým pohybom v homogénnom tiažovom poli Zeme je voľný pád.

Voľný pád je pohyb voľne pusteného telesa, je to rovnomerne zrýchlený pohyb s nulovou počiatočnou rýchlosťou a s tiažovým zrýchlením, ktoré smeruje vždy zvislo nadol.

Zemská príťažlivosť spôsobuje, že padajúce telesá zväčšujú svoju rýchlosť. Táto rýchlosť nezávisí od ich hmotnosti: ľahký predmet padá rovnako rýchlo ako ťažký - ak naň nepôsobí odpor vzduchu.

Zvislý vrh nahor je pohyb priamočiary a rovnomerne spomalený.
Teleso smerujúce nahor sa pohybuje rovnomerne spomaleným pohybom, teleso smerujúce nadol sa pohybuje rovnomerne zrýchleným pohybom.

Keplerove zákony sú tri pravidlá týkajúce sa pohybov telies v slnečnej sústave, ktoré na základe astronomických pozorovaní formuloval Johannes Kepler. Rovnako ako platia pre planéty v slnečnej sústave ich môžeme použiť aj pre ľubovoľne iné sústavy obiehajúcich telies (napr. pre mesiace Jupitera).

Prvý Keplerov zákon

Planéty sa pohybujú okolo Slnka po elipsách málo odlišných od kružníc, v ktorých spoločnom ohnisku je Slnko.

Druhý Keplerov zákon
Sprievodič (spojnica Slnka a planéty) opíše za rovnaký čas vždy rovnakú plochu.

Tretí Keplerov zákon
Pomer druhej mocniny obežnej doby planéty a tretej mocniny jej strednej vzdialenosti od Slnka má pre všetky planéty rovnakú hodnotu.
Zones.sk – Zóny pre každého študenta
https://www.zones.sk/studentske-prace/fyzika/2891-pohyby-telies-v-homogennom-tiazovom-poli-zeme/