Literárne druhy a žánre

Slovenský jazyk » Literatúra

Autor: diana
Typ práce: Ostatné
Dátum: 13.04.2021
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 479 slov
Počet zobrazení: 3 610
Tlačení: 165
Uložení: 153

Literárne druhy a žánre 

Literárne druhy a žánre:

Druhy:

Dráma- Jeden z troch literárnych druhov, ktorý vznikol v starovekom Grécku z náboženských osláv boha vína, Dionýza. Dráma má dej, ktorý posúvajú herci prostredníctvom dialógov a monológov. Vnútorne sa dráma členení na : expozíciu, kolíziu, peripetiu, krízu a rozuzlenie (pokiaľ ide o komédiu), alebo katastrofu (keď ide o tragédiu). Vonkajšie členenie drámy je na dejstvá a výstupy. Dejstvo sa mení ak sa menia kulisy. Výstup ak sa zmení počet postáv na javisku. V grécku sa rozvinuli hlavne dva dramatické druhy a to tragédia a komédia......

Lyrika- Jeden z troch literárnych druhov. Názov vznikol z hudobného nástroja, lýra, ktorým Gréci sprevádzali svoje piesne. Pre lyriku sú charakteristické najmä kratšie texty. Lyrické texty vznikali už v starovekom Egypte ako pohrebné piesne, piesne pre bohov a piesne na velebenie kráľov. Jedna báseň vyjadruje jednu ucelenú myšlienku. Vyznačuje sa viazanou rečou. Nemá dej.

Epika- Najrozšírenejší literárny druh. Zakladá sa na deji, ktorý na rozdiel od drámy posúva rozprávač. Epický text môže mať veršovanú alebo neveršovanú podobu. V antickej a stredovekej literatúre bol najreprezentovanejším žánrom epiky epos, ktorý ma svoju záväznú kompozíciu (propozícia, invokácia, in medias res, enumerácia, opis boja, deus exmachina, ovplyvnenie udalostí zázračnými(mytologickými) prvkami, epizódy, peronácia). Podnetom na vznik eposov boli staroveké mýty. Najstarším eposom bol Epos o Gilgamešovi.

Žánre:

Žánre lyriky: pieseň, óda, hymnus (chvála), elégia (žalospev), epigram, žalm, francúzska balada, lyrickoepická báseň, poéma, pásmo,..

Žánre epiky: epos, román, novela, poviedka, kronika, legenda, rozprávka, povesť, balada, báj (mýtus), bájka, anekdota, cestopis, esej, fejtón,...

Žánre drámy: tragédia, komédia, veselohra, činohra, fraška, opera, opereta, melodráma, muzikál,...

Bájka- Je vymyslený príbeh s výchovným zacielením, v ktorom zvieratá, rastliny alebo neživé veci konajú ako ľudia. Môže byť veršovaná alebo neveršovaná. Vždy z nej vyplýva nejaké poučenie. Jej zakladateľom je Ezop.

Román- Veľký epický žáner, ktorý je v súčasnosti najrozšírenejším žánrom. Autor v ňom zobrazuje široký okruh života. Dej sa odohráva v dlhom časovom rozpätí a okrem hlavnej dejovej línie má i vedľajšie dejové línie. Vystupuje v ňom jedna alebo viac hlavných postáv a vedľajšie postavy.

Novela: Epický žáner stredného rozsahu. Vyvinul sa z fr. žánra v stredoveku nazvanom fabliau a orientálnej rozprávky.Čerpala aj z anekdot (až po Maupassanta).Za zakladateľa sa považuje G. Boccaccio. Má presne vymedzenú kompozíciu bez väčších odklonov od ústrednej dejovej línie. Opisné zložky, epizódy a vybočenia od ústrednej dejovej línie sú potlačené. Vyznačuje sa stručnosťou a úspornosťou výrazu, skratkovitosťou. G Maupassant vniesol do novely neočakávanú pointu na konci príbehu, ktorú dosiahol neočakávaným, náhlym zvratom na konci a rozuzlením príbehu.

Poviedka - Patrí medzi epické žánre. Obyčajne spracúva iba jednu udalosť a má jednu zápletku. V porovnaní s novelou sa vyznačuje pokojnejším opisom deja s menšou intenzitou dramatickosti a napätia. Vyskytujú sa v nej i opisné časti, ktoré slúžia na spomaľovanie deja a môžu mať i redakčnú funkciu. Poviedka má vyhradené postavy, ich charaktery sa výrazne nemenia( Sú už sformované, v priebehu deja sa nemenia).

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

Vyhľadaj ďalšie študentské práce pre tieto populárne kľúčové slová:

#vymysleny pribeh

Vypracované maturitné témy zo slovenského jazyka a literatúry



Odporúčame

Slovenský jazyk » Literatúra

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

Vygenerované za 0.025 s.
Zavrieť reklamu