Prechladnutie (Výklad)
Typ práce: Referát
Jazyk:
Počet zobrazení: 3 041
Uložení: 296
Prechladnutie (Výklad)
Prechladnutie sa z času na čas zmocní každého z nás. Podľahnú mu aj tí najstatočnejší, najsilnejší, najšikovnejší. Vírusy sa pred ľudskými prednosťami nezastavia a bez zábran nás premenia na smrkajúce či kýchajúce trosky.
Na prechladnutie neexistuje liek. Antibiotiká, ktoré pomáhajú pri bakteriálnej infekcii, v boji s vírusmi prehrávajú. A tak postihnutému zostáva jediná možnosť: čakať, kým ťažkosti neustúpia. Samozrejme, neznamená to, že by sme mali sedieť so založenými rukami. Naopak, aktívnym prístupom môžete zmierniť príznaky a skrátiť čas ochorenia.
Ak sa rozhodnete užívať voľne dostupný liek proti prechladnutiu, pozorne si prečítajte informácie na pribalenom letáku. Dôležité je najmä skontrolovať správne dávkovanie u detí. Ktoré lieky sú vhodné?
- Na zmiernenie bolesti svalov a zníženie teploty stačí tabletka acylpyrínu alebo paralenu. Acylpyrín sa neodporúča osobám mladším ako 12 rokov.
- Na zníženie vylučovania výtokov z nosa a slzenie očí sa odporúčajú antihistaminiká (vydávajú sa na lekársky recept). Keďže tieto lieky často vyvolávajú ospalosť, mali by sa užívať len večer. Rozhodne ich nepoužívajte pred jazdou autom.
- Ak vám nádcha upchala nos, použite prostriedky na zmenšenie opuchu.
- Populárne spreje a kvapky do nosa sú účinné proti opuchom. „Môžu sa však užívať len niekoľko dní, čiže výlučne počas prvej intenzívnej fázy infekcie,“ zdôrazňuje Dr. Peters. Tieto prípravky totiž môžu spôsobiť opakované upchanie nosa a pri nadmernom používaní hrozí atrofia (ochabnutie) nosovej sliznice.
- Cmúľanie zinkových pastiliek môže skrátiť prechladnutie priemerne o štyri dne. „Zinok dokáže takisto výrazne obmedziť sprievodné prejavy choroby, ako je napríklad vyschnuté a podráždené hrdlo. Prípravky s obsahom zinku síce neúčinkujú u všetkých pacientov, ale v prípadoch, keď zaberú, prinášajú očividné zlepšenie,“ vraví Dr. Elson Haas.
- Zinok má nepríjemnú chuť. Našťastie, vyrábajú sa aj zinkové pastilky s prídavkom medu a citrónu, ktoré sa prehĺtajú oveľa ľahšie. Neužívajte však väčšiu dávku lieku, ako vám odporučí lekár. Zinok vo väčšom množstve totiž môže pôsobiť toxicky.
- Vitamín C – je schopný skrátiť prechladnutie, ktoré obyčajne trvá týždeň, na dva alebo tri dni. Vitamín C môže takisto zmierniť kašeľ, kýchanie a ďalšie sprievodné znaky ochorenia. Počas výskumu uskutočneného na University of Wisconsin v Madisone v USA užívali pacienti 500 miligramov vitamínu C denne a mali približne o polovicu menej príznakov než osoby, ktoré vitamín C neužívali.
Kedy treba navštíviť lekára:
- Teplota nad 38°C pretrvávajúca dlhšie ako tri dni. Deti s vysokou teplotou by mal lekár vyšetriť do 24 hodín.
- Ostrá bolesť ucha, v oblasti nosových dutín alebo na hrudi, opuchnutie mandlí.
- Výrazné ťažkosti pri prehĺtaní.
- Výrazná nechuť do jedla.
- Počuteľné „hvízdanie“ pri dýchaní.
- Dýchavičnosť čiže „krátky dych“.
Uvedené príznaky môžu signalizovať vážnejšie ohorenie.
Pri liečení prechladnutia hlavne odpočívajte, nepodliehajte chmúrnej nálade, vyhýbajte sa spoločenským podujatiam, nešírte bacily, pite veľa tekutín, vyplachujte si hrdlo a vzdajte sa cigariet.
Kľúčové slová
Vyhľadaj ďalšie študentské práce pre tieto populárne kľúčové slová:
#vyklad #výklad slohové práce