Slovo SLOBODA v sebe ukrýva hlboký význam, ktorý si často ani neuvedomujeme. Naozaj je v dnešnej dobe byť slobodným človekom úplne samozrejmé? Sloboda je synonymom k voľnosti, neviazanosti, nezávislosti, ba aj samostatnosti. Podľa môjho názoru každý vníma význam slobody po svojom.
Keď som sa pýtala ľudí vo svojom okolí, čo pre nich znamená sloboda, mala som možnosť uchopiť tento pojem z rôznych pohľadov. Niekto je presvedčený o tom, že byť slobodným človekom znamená, že si môžeme robiť, čo chceme. Ale je to naozaj tak? Ako by vyzeral náš svet, keby si každý môže robiť, čo chce, bez toho aby sa pridŕžal určitých morálnym či mravných zásad. Znamenala by takáto sloboda napríklad to, že si môže niekto privlastniť môj dom, len preto, že sa mu páči? Alebo dokonca môžeme zobrať druhému život z dôvodu, že nám je nesympatický alebo odmietol súhlasiť s mojím názorom?
Z nášho vnímania by vypadlo slovo demokracia a bolo by nahradené slovom anarchia, chaos, zmätok a rozpad ľudskej spoločnosti, čo si nepraje nikto z nás. Môj názor je taký, že sloboda by mala byť o ohľaduplnosti k druhým ľuďom a k sebe. Jedine človek, ktorý je úprimný k sebe, môže byť úprimný k druhým ľuďom, na čo pod vplyvom okolností zabúdame. Pre napredovanie každého človeka je potrebné neustále zlepšovanie sa, nemôžeme byť uzavretí v „bubline“, ktorá nás bude chrániť pred ostatnými a zároveň nám zabráni dosiahnuť stanovené ciele.
Je ťažko odpovedať jednoznačne na otázku, čo pre mňa znamená sloboda, čo je však isté, že sloboda neznamená svojvoľnosť robiť si, čo chcem. Ako tvrdí John Locke: „Moja sloboda sa končí tam, ako sa začína sloboda druhého“.